Zemřel pan trenér KAREL ŠTEFL, mistr sportu

Stále nemůžeme uvěřit, že nás v předvečer Vánoc opustil NÁŠ uznávaný mistr svého řemesla Karel Šfefl, nejlepší československý běžec na lyžích 70. let. Úspěšně nás reprezentoval na ZOH Grenoble 1968 a 2x na MS. Sportovec, který patřil ve své době mezi absolutní světovou třídu a dokázal se prosadit ze skromných poměrů mezi renomovanými běžci na lyžích
Sportovní kariéru jako rodilý novoměšťák rozvíjel na Vysočině, kde již v mládí upoutával pozornost bafuňářů svým talentem, u soupeřů si respekt budoval výbornou kondicí, vytříbenou technikou a především kamarádským přístupem.
Ještě jako junior, se znakem Sokola Nového Města na Moravě, se prodral mezi nejlepší a tak pozvánka od reprezentačního trenéra na sebe nedala dlouho čekat. Zvýšené tréninkové úsilí i vylepšené podmínky k tréninku mu vynesly dominanci mezi československými závodníky a celý národ byl zvědav, zdali se i medailově neprosadí v mezinárodním měřítku. Několik vynikajících výkonů včetně 14. místa na ZOH tomu dávaly naději. Však zranění v nejméně vhodnou dobu a následná nedůvěra vedení ve SL ČSSR v jeho výkonnostní návrat nakonec osudově vedla až k předčasnému ukončení kariéry.
Karel však na lyžování nezanevřel, ba právě naopak, a když byl začátkem 70. let osloven jesenickými činovníky, přijal funkci trenéra mládeže v Jeseníku. Přinesl obrovský potenciál - cit pro tréninkové dávky, smysl naučit techniku běhu, nadhled nad přemrštěnými ambicemi sportovců i rodičů, dar umět jedince vyhecovat a to vše na vlně pohody a vzájemné důvěry. V jeho začátcích trenérské aktivity dokázal zfandit partu nadšených kluků a holek, kteří k němu obdivně shlíželi a hltali každé slovo, gesto, každý trénink. Karel však pýchou nikdy neoplýval, ba co, vyznával skromnost a přímost a vše zasazoval do formátu skvělé party. Z jeho úsilí pak vyrostl i olympionik Jiří Švub, několikanásobný mistr republiky.
Od roku 1973 táhl nejprve sám trenérskou káru tehdejšího oddílu lyžování, postupně vedle něj rostla nová generace trenérů. V samostatném Fenix Ski Teamu Jeseník zastával postupně posty trenéra dorostu ve sportovním centru mládeže, ve sportovních třídách a trenérskou kariéru zakončil u těch nejmladších adeptů běžeckého lyžování. Pro svůj laskavý přístup ke svým svěřencům se mu v jeho zralém věku neřeklo jinak než Stařečku.
Své trenérské kouzlo obohacoval obsáhlými debatami se svým švagrem Standou Kopřivou a jeho trenérským rivalem Jirkou Bartošem. I se často zajiskřilo, i se lahvinka zakymácela prázdnotou, však jeho výstupy z těchto posezení přinášely do tréninku tu úžasnou přidanou hodnotu. Později uměl dlouze převyprávět své zážitky a věřte, že uměl pojíst vtipné kaše. Jak posmutnělé je pro nás, že si karty rozdávají všichni tři už v lyžařském nebi.
Byl jsi Karle opravdový chlap, sympatický svojí otevřeností a přímostí. Potentáti Ti mohli být ukradení. Lyžování jsi zasvětil celý svůj život, rodina kterouž jsi miloval - Věrku, dceru Angeliku i syna Tomáše jsi nosil v srdci i vzdálen domovu a vždy ses navracel rád.
Proč jen život Ti nedal do vínku za všechnu Tvoji dobrotu více štěstí v podobě zdraví, toliko jsme to Karlíkovi přáli. Za všechny, kdo měli to štěstí Tě dobře poznat, posílám jediné: „Hluboce smekám“.

Za Fenix Ski Team Jeseník Žabža z hor

vloženo: 26.12.17  autor článku: